Elektromanyetik Dalga Nedir?

Elektromanyetik dalgalar uzayda yol alabilen bir titreşim türüdür. Elektromanyetik ismi, dalgaların elektrik alan ve manyetik alan birleşiminden oluşmasından gelir. Elektromanyetik dalgaların buluşu ve temel çalışmaları James Clark Maxwell ve Heinrick Hertz tarafından yapılmıştır. Bir elektromanyetik dalga, birbirine dik açılarda, aynı frekanstaki elektrik ve manyetik alanın oluşturduğu bir bütündür.


Elektromanyetik Dalga Çeşitleri

E.M dalgalar dalgaboylarına göre sınıflandırılır. Dalga boyu iki tepe noktası arasındaki mesafeye verilen isimdir. Elektromanyetik dalga çeşitleri,

Radyo Dalgaları: Sadece radyo sinyallerini değil, TV ve cep telefonu sinyallerini de taşırlar. Dalgaboyları birkaç milimetre ile yüzlerce kilometreye kadar değişebilir. Frekansları birkaç Kilo Hertz ile birkaç Hertz arasında değişir.

Mikro Dalgalar: Yemek pişirmekte de kullanılan bu dalgalar evlerde yemek yapımında çok kullanılan bir kavramdır. Ayrıca telefon ve bilgisayarda data transferi gibi iletişim amaçlı olarak da kullanılır. Işık, toz ve yağmurun içinden kolaylıkla geçebiliği için uzaydan dünyayı görüntüleme amaçlı da kullanılır.


Infrared Işınlar: Infrared ışınlar 1mm ile 750 nanometre arasında dalga boyuna sahiptir. Tv'lerin uzaktan kumandalarında, ayrıca gece görüş gözlüklerinde kullanılır.

Görünür Işık: Elektromanyetik dalgaların görebildiğimiz tek türüdür. Çeşitli renklerde kendini gösterir. Bu renkler, mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıdır. Dalgaboyu kırmızıdan mora doğru azalma gösterir. Tüm bu renkler bir araya geldiğinde dalga boylarının toplamı görünür ışığı oluşturur.

Ultraviyole Işınları: Ultraviyole ışınları insan gözüyle görülmez. 10 ile 380 nanometre aralığında dalga boylarına sahiptirler. Cilde zararlı olup, güneş yanığı ve cilt kanserine sebep olurlar.


X- Işınları: Yüksek enerjili ve çok küçük dalga boylu dalgalardır. Elektron tüpleri üzerinde çalışırken Wilhelm Rontgen tarafından tesadüf eseri bulunmuştur. 10 nanometre ile 10 pikometre arasında dalga boyuna sahiptirler. Tibbi alanda görüntüleme yapmak için kullanılır.

Gama Işınları: Çok yüksek enerji ve çok daha küçük dalga boyuna sahiptirler. Atomların parçalanması ve bozunması sonucu açığa çıkarlar. Dalgaboyları 10 pikometreden küçüktür. Tıpta kanser tedavisinde kullanılır.

Görüldüğü gibi E.M dalgaların özellikleri yemek pişirmeden tıpa kadar çeşitli alanlarda onlardan faydalanmamızı sağlar. Fakat doğru olmayan kullanımlarında tümör gibi oluşumlara sebep olabilir.


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

6 yorum :

Mehmet örgen dedi ki...

süpersiniz

mehmet arslan dedi ki...

güzel bir çalışma. detaylı bir anlatım için linke da bakabilirsiniz. http://webders.net/elektromanyetik_dalgalar-ders-18-278p2.html

Hasan Cerit dedi ki...

Anlamadığım bir nokta var aydınlatırdanız sevinirim. Şimdi diyoruz ki elektromanyetik dalgaların kaynağı ivmeli hareket yapan yüklerdir. Ama bir elektromamyetik kaynak olarak, atomların ışıma yapmasını okuduğumda "Atomun temel hale geçerken aldığı enerjiyi ışıma olarak vermesi" tanımıyla, ivmeli hareket yapan yük arasında bi bağlantı kuramadım. Aynı şekilde başka bir elektromanyetik kaynak olan radyoaktif bozunmaları okuduğumda, "Atomun bozunarak daha küçük parçalara ayrılması ve bu ayrılma sırasında ışıma yapması" tanımını da ivmeli hareket yapan yüklerle bağdaştıramadım. Bunlar arasındaki ilişki nedir ?

serkan taşkın dedi ki...

Hasan Cerit, bu bahsettiğiniz iki olay da elektronlarin uyarilmis duzeylerdeki merkezcil ivmeli hareketinden kaynaklanan isimalar yapmasi sonucudur. Klasik fizik gecerli olmadigindan sadece temel seviyede merkezcil ivmeden kaynakli bir isima olmaz.

Hasan Cerit dedi ki...

Hocam yani uyarılmış atomun ışıma yapmasınım sebebi, uyarılmış seviyedeki elektronun ivmeli hareketinden kaynaklanır ve eneji yayan elektron tekrar temel hale döner doğru mu anlamışım ?

serkan taşkın dedi ki...

Hasan Cerit,Doğrudur

Yorum Gönder

Yorum Yap