Paralel Evrenler Teorisi Nedir?

Paralel evrenler teorisi, evrende bazı deterministik (sebep sonuç ilişkisi) olmayan olaylar olduğunu ifade eder. Her an rastgele olayların olduğu ve varolan çeşitli seçenekler arasında bölündüğü bir evren tanımlar ve bu evrenin her parçasında aynı olaylar çeşitli sonuçlar içerir.


Teoriye göre tek bir zaman yerine evrende birçok kollara ayrılmış zamanlar vardır. Örneğin kuantum fiziği bozunma olasılığını öngördüğü bir radyoaktif atomun tam olarak ne zaman bozunacağını söyleyemez. Ancak elimizde bir saat içinde bozunma ihtimali yüzde elli olan bir demet radyoaktif atom varsa bir saat sonra bu atomların yüzde ellisi bozunmuş olmalıdır. Fakat bu atomlardan herhangi bir tanesinin ne zaman bozunacağını da bilemeyiz.


Gerçekte kuantum teorisine göre eğer bir atom süperpozisyon durumundaysa hem bozunup hem bozunmadığını söyleyebiliriz. Schrodingerin Kedisi adlı düşünce deneyinde bu kavram doruğa ulaşır. Bu deney kuantum dalga fonksiyonunu tam olarak uygulamaktaki mantıksal çelişkilerimizi gösterir.


Paralel Evrenler Teorisi bu sonucu alarak Everett kurallarına uygular.

Schrödinger denklemine göre bütün izole sistemler değişime uğrar.
Kuantum teorisi atomun hem bozunmuş hem de bozunmamış olduğunu öngörürse, paralel evrenler teorisi iki evren olması gerektiğini ifade eder. Bunların biri parçacığın bozunduğu diğeri ise bozunmadığı evrendir. Evren bu nedenle kuantum olaylar sebebiyle sonsuz sayıda kuantum evreni yaratacak şekilde kollara ayrılır.

Bu gizemli ifadeler yoruma dayalı ispatlanmamış teorilerdir. Bilimsel olarak sadece birkaç yorumdan oluşsa da, bilim kurgu film ve romanlarına ilgi çekici senaryolar sağladıkları için popüler kavramlar olmuşlardır.


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

3 yorum :

Adsız dedi ki...

YAV SAÇMA BİR FİKİR BU PARALEL EVREN..BU HİKAYENİN DAHA NE KADAR PEŞİNDE GİDECEKSİNİZ?PARALEL EVRENLER HAYALİ İLE YAŞAYIN DURUN BAKALIM!!!

Unknown dedi ki...

TWİNS THEORY adını verdiğim ve twinstheory website’sinde sunulan bilimsel çalışmamda belirtildiği şekilde;
q^- q^- q^- orta-süpersimetri düzlemlerine göre ‘q^- q^- q^- Maddi Alemler’, bu düzlemlerin bir üst ve bir altında bulunan q^+ q^+ q^+ orta-süpersimetri düzlemlerine göre ise ‘q^+ q^+ q^+ Maddi Alemler’ oluşmaktadır. Atom baryon yapıları ve atomaltı parçacık yükleri ve kütleleri bakımından farklı olan bu yeni keşfedilen maddi alemlerinin made ve antimadde bölümleri hem kendi içinde ve hemde bu alemler arasında ‘iç içe süpersimetri şeklinde parelel evrenler’ oluşturmakta ve bu maddi alemler ‘süperpozisyon olarak’ evrendeki mevcut bütün Özdeş Evren Birim’lerini aynı ‘an’da ortak kullanmakta ve süpersimetrik bir şekilde tek bir evren içinde iç içe bulunmaktadırlar. [Buna ‘TWINS Theory’ (Twin Worlds In Nested Supersymmetry Theory /İç İçe Geçmiş Süpersimetride İkiz Maddi Alemler Teorisi) adı verilmiştir (burada bahsedilen dünyalar’dan kasıt tüm evreni kapsayan maddi alemlerdir.Bu maddi alemlerin atom ve uzay-zaman süpersimetrik kuantum yapıları TWINS THEORY’de açıklanmıştır.]
Evrenin enerjisinin %96’sını oluşturduğu düşünülen ‘Karanlık Madde’ ve ‘Karanlık Enerji’nin, evrenin enerjisinin %4’ünü oluşturan maddi alemimiz dışındaki yeni keşfedilen çok sayıdaki bu ikiz maddi alemlerin toplam enerjisi olduğunu değerlendirmekteyim.

ismail gültekin dedi ki...

Paralel Evrenler Teorisi tamamıyla bir Holywood fantazisidir. İç içe iki evren düşünmek evrenin simetrilerine aykırıdır. Bir sayı doğrusunda -1 0 +1 şemasını oluşturduğunuzda +1 ve sonrası madde evreni yani tardyonlar, 0 noktası yani ışık hızı lüxonlar, -1 ve sonrası soyut yani anti-madde evreni yer alır. Bu bir simetri oluşturmuştur. İç içe paralel evren düşünmek her türlü fizik ve matematik bilgiyi çorbaya veya türlü yemeğine çevirir. Paralel evrenler fikri süper sicimcilerin düşüncesidir. CERN LHC deneyiyle süpersimetri varsayımını çürüterek bilim-dışı olduğunu ve metafizik masal olduğunu bu yaz açıkladı. Bilim denenemeyenlerle dolduğunda metafizik oluyor.09.10.2018

Yorum Gönder

Yorum Yap