Paralel Evrenler Teorisi Nedir?

Paralel evrenler teorisi, evrende bazı deterministik (sebep sonuç ilişkisi) olmayan olaylar olduğunu ifade eder. Her an rastgele olayların olduğu ve varolan çeşitli seçenekler arasında bölündüğü bir evren tanımlar ve bu evrenin her parçasında aynı olaylar çeşitli sonuçlar içerir.


Teoriye göre tek bir zaman yerine evrende birçok kollara ayrılmış zamanlar vardır. Örneğin kuantum fiziği bozunma olasılığını öngördüğü bir radyoaktif atomun tam olarak ne zaman bozunacağını söyleyemez. Ancak elimizde bir saat içinde bozunma ihtimali yüzde elli olan bir demet radyoaktif atom varsa bir saat sonra bu atomların yüzde ellisi bozunmuş olmalıdır. Fakat bu atomlardan herhangi bir tanesinin ne zaman bozunacağını da bilemeyiz.


Gerçekte kuantum teorisine göre eğer bir atom süperpozisyon durumundaysa hem bozunup hem bozunmadığını söyleyebiliriz. Schrodingerin Kedisi adlı düşünce deneyinde bu kavram doruğa ulaşır. Bu deney kuantum dalga fonksiyonunu tam olarak uygulamaktaki mantıksal çelişkilerimizi gösterir.


Paralel Evrenler Teorisi bu sonucu alarak Everett kurallarına uygular.

Schrödinger denklemine göre bütün izole sistemler değişime uğrar.
Kuantum teorisi atomun hem bozunmuş hem de bozunmamış olduğunu öngörürse, paralel evrenler teorisi iki evren olması gerektiğini ifade eder. Bunların biri parçacığın bozunduğu diğeri ise bozunmadığı evrendir. Evren bu nedenle kuantum olaylar sebebiyle sonsuz sayıda kuantum evreni yaratacak şekilde kollara ayrılır.

Bu gizemli ifadeler yoruma dayalı ispatlanmamış teorilerdir. Bilimsel olarak sadece birkaç yorumdan oluşsa da, bilim kurgu film ve romanlarına ilgi çekici senaryolar sağladıkları için popüler kavramlar olmuşlardır.


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

1 yorum :

Adsız dedi ki...

YAV SAÇMA BİR FİKİR BU PARALEL EVREN..BU HİKAYENİN DAHA NE KADAR PEŞİNDE GİDECEKSİNİZ?PARALEL EVRENLER HAYALİ İLE YAŞAYIN DURUN BAKALIM!!!

Yorum Gönder

Yorum Yap