Sicim Teorisi Nedir?

Proton ve nötronları oluşturan temel parçacıkların ve evrendeki tüm gerçekliğin esas bileşenlerinin Planck uzunluğunda (yaklaşık 10−35 mm ) ve belli frekanslarda titreşen tek boyutlu sicimler olduğunu öngören teoridir. Teorinin bazı versiyonları sicimlerin 1 mm kadar bile olabileceğini ve deneysel olarak tespit edilebileceğini iddia eder.

Sicim Teorisinden çıkarılan hesaplamalar evrenimizde 4 boyuta bağlı 6-7 çeşit alt boyut olduğunu söyler. Bu ekstra boyutların ancak Planck Uzunluğundaki Dünyada etkili olduğu düşünülür.Sicim Teorisi 1970'lerde hadron ve diğer parçacıkların enerji davranışlarındaki uyuşmazlıktan yola çıkarak geliştirildi. Sicim teorisinin çözümlenmesinde kuantum fiziğinin tek başına yeterli olmadığı bunun yanında matematiksel bir teori olan pertürbasyon teorisinin de çözümlemelerde kullanıldığı görülür.

Sicim Teorisini önemli kılan, çözümünün ardındaki kuantum gravitasyonunun çözümünü, genel görelilikle kuantum fiziğinin birleşmesini ve temel kuvvetlerin tek bir model altına alınmasını sağlayacak "Her Şeyin Teorisi" 'ne ulaşılması beklentisidir.


Araştırmalar

Sicim Teorisi de şimdiye kadar alternatif teorilerin açıklamayı başaramadığı hiçbir şeyi henüz başarılı bir şekilde öngörememiştir. Matematiksel özellikleri fizikçileri cezbetse de ne tam olarak ispatlanabilmiş ne de çürütülmüş bir teoridir.


Sicimlerin etkilerini gözlemleyebileceğimiz birçok deney tasarlanabilmesine rağmen, bu deneyler için gereken enerjiyi günümüz teknolojisiyle sağlayamadığımız için uygulayamıyoruz. 

Gelecekteki imkanlar dahilinde gerçekleşmesi umulan, kara deliklerin gözlemlenebilmesi sonucunda bu teorinin öngörülerini test edebileceğiz. Yani sicim teorisinin bilimde ne kadar büyük bir yer edineceğini zaman gösterecek.Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

3 yorum :

Adsız dedi ki...

ya kim buldu off iki saattir bulamıyorum

Adsız dedi ki...

Baya faydalı bir site elinize sağlık

Mustafa Başaran dedi ki...

Makalede, ‘Sicim Teorisi’ni önemli kılan nedenin; “kuantum gravitasyonunun çözümünü, genel görelilikle kuantum fiziğinin birleşmesini ve temel kuvvetlerin tek bir model altına alınmasını sağlayacak ‘Her Şeyin Teorisi’ne ulaşılması beklentisi” olduğu belirtilmektedir.
Şu anda dünyada Kuantum Fiziğinde gelinmiş olan en son nokta ‘Elektrozayıf Kuramı’ ve ‘Kuantum Renk Dinamiği Kuramı’nın birlikte oluşturduğu ‘Standart Model’dir. Standart Model, halihazırda dört temel kuvvetten üçünü (elektromanyetik kuvvet, güçlü nükleer kuvvet ve zayıf nükleer kuvvet) kuantum mekaniğine uygulamayı başarmış ancak kütle çekim kuvvetini bu kuvvetlerle birleştirmeyi başaramamıştır.
Twinstheory websitesinde sunulan ve TWINS THEORY olarak adlandırdığım çalışmamda, kütle çekim kuvvetini diğer üç kuvvetle birleştirmeyi sağlayan ‘yeni bir model buluş’ açıklanmaya çalışılmıştır. Bu buluş bilim çevrelerince onaylandığı takdirde, ‘Standart Model’den ‘Son Kuram’ olarak adlandırılan ‘Her Şeyin Kuramı Fiziği’ne geçileceği değerlendirilmektedir. Bu Fiziğe ‘Kuantum Kütle Çekim Teorileri’nde ‘Yaratılış Anı Fiziği’ denilmektedir.

Yorum Gönder

Yorum Yap