Özkütle (Yoğunluk) Nedir?

Dünyayı oluşturan maddeler kendilerini çeşitli şekil ve formlarda gösterirler. Çevrede gördüğümüz tüm maddeler kendine has fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Maddenin en önemli fiziksel özelliklerinden birisi de yoğunluktur.


Yoğunluk Nedir? 

Bir cismin yoğunluğunun hesabına girmeden önce yoğunluğun fiziksel özelliğini iyice açıklayalım. Yoğunluk için birim hacim parçasında bulunan kütle ya da madde miktarıdır diyebiliriz. Yoğunluk bize birim hacim parçasına ne kadar madde tıkıştırılmış olduğunu söyler. Bu cisim sadece katı olmak zorunda değildir, gazlar ve sıvılar da olabilir.

Birim hacmi maddeden alınmış çok küçük boyutta bir parça olarak düşünebiliriz. Bu parçanın hacmi o küçük evrende temel ve etkisiz bir miktar olan 1 birimdir ve bu hacimde, parçanın yoğunluğuyla kütlesi birbirine eşittir.

Her şey atomların bir araya gelerek oluşturduğu moleküllerden meydana gelmiştir. Yani her cisim atom ve moleküllerin bir araya gelmesiyle oluşur. Atomların birbirini nasıl tuttuğuna bağlı olarak çeşitli yoğunlukta maddeler meydana gelir.


Yoğunluk Formülü 

Temel olarak yoğunluk kütlenin hacme oranıdır.

Yoğunluk = Toplam Kütle / Toplam Hacim


Bir Cismin Yoğunluğu 

Yukarıdaki formülden yoğunluk ölçümünü yapabiliriz. Yapacağımız şey basitçe cismin kütlesini kilogram cinsinden bulmaktır. Hacmi bulmak içinse cismin geometrik hacim formülünü bilmemiz gerekir. Örnek verelim.


Soru:

Uzunluğu 2 metre, kalınlığı 2 metre, yüksekliği 2 metre olan tahta bir küpün kütlesi 16 kilogramdır. Yoğunluğunu bulunuz.

Çözüm:

Tahta küpün Hacmi = 2m×2m×2m = 8m³

Kütle = 16kg  

böylece,

Yoğunluk = 16kg / 8m³ = 2 kg/m³


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

1 yorum :

İmam Power dedi ki...

yawww offf bu nedir bu fen dersi kadar zor bişey yok vallaha billaha

Yorum Gönder

Yorum Yap