Zamanda Yolculuk Mümkün mü?

1980'lerin sonlarında yapılan araştırmalar zamanda yolculuk yapmanın bilinen fizik kurallarına aykırı olmadığını ortaya koymuştur. Tabi ki zaman makinesi yapmak pek kolay bir şey değildir. Evrende zaman makinesi gibi davranan doğal oluşumları model almak zaman yolculuğu için insanlığa yardımcı olabilir.

Zaman makinesi yapmak için en az iki yol vardır. 1974'te Frank Tipler isimli bir bilim adamı Physical Review gibi saygın bir dergide bu konuda bir makale yayınlayabilmiştir. Makale, kara deliklerde var olan tekilliğin "olay ufkundan" soyutlanmasıyla oluşacak "yalın tekillik" kavramını ortaya koyar. Tekillik kavramı basitçe uzay-zaman boyutlarının birbirine karıştığı, zamanın ve uzay boyutlarının ayırt edilemediği bir noktadır. Bu tekillik sonsuza yakın kütle çekim alanından dolayı uzay-zaman bükülmesi yaratan kara deliklerde oluşur. bkz. Kara Delikler


Eğer kara delikleri yeterince hızlı bir şekilde döndürebilseydik kütle çekiminin bazı etkileri (olay ufku) yok olacak ve yalın tekillik ortaya çıkacaktır. Bu dönme uzay-zamanı iyice kıvırarak uzay boyutlarından birinin zaman boyutuyla yer değişmesine sebep olur. Bir uzay aracı bu tekillik bölgesine yeterince yaklaştığında farketmeksizin birdenbire zaman boyutuna geçecektir.


Tipler'in hesaplamalarına göre aynı etki 100 km uzunluk ve 10 km genişlikte, bir nötron yıldızınınkinden daha sıkışık bir materyalden yapılmış bir silindirin, her milisaniyede 2 kez döndürülümesiyle oluşturulabilir. Bu düzenek, 10 tane nötron yıldızının uç uca geçip güçlü bir uzay-zaman kıvrılması yaratmasına eşit bir etki yaratır. Evrende bu koşulları sağlayan eşit yoğunlukta fakat 1.5 milisaniyede bir kez dönen pulsarların var olduğu bilinmektedir. Sadece 3 kat daha fazla dönme hızına sahip olunca zaman makinesine dönüşebilirler.


Bu tarz bir düzeneği şimdiki teknoloji oluşturamasa da gelecekteki ileri seviye medeniyetler belki başaracak ve zamanda yolculuk mümkün olacaktır. Bunu başarırlarsa galaksiler arası yolculuk yapabilecek, milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki noktalara anında varacak bir düzeyde olacaklar.


Var olan doğal zaman makinelerinden birisi de uzay-zaman tünelleri olan "solucan delikleri" olabilir. Solucan delikleri evrende iki kara deliği başka bir boyut aracılığıyla birbirine bağlarlar. 1980'e kadar bilim insanları solucan deliklerinin varlığının gerçek olduğuna inanmamıştır. Einstein denklemlerinin daha iyi anlaşılmasıyla bunların var olduğu ispatlanmıştır.


1985'te Kip Thorne ve meslektaşlarının ciddi araştırma sonuçları, bütün bilimcileri "solucan delikleri" nin varlığına inanmaya zorladı. Journal Physical Review Letters'da solucan deliklerinin zamanda yolculuk için kullanılabileceğini yayınladılar.

Görüyoruz ki fizik kuralları zaman yolculuğuna engel oluşturmamaktadır. Eğer, evrendeki doğal cisimler modifiye edilebilirse zaman makinesi yapmak mümkün olabilir. Buna göre zaman yolculuğunu gerçekleştirmek için güçlü bir teknolojiye ihtiyacımız var diyebiliriz.


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

1 yorum :

Adsız dedi ki...

yani bir maddeyi ışık hızına ulaştırabilirsek zaman makinesi yapılabilmesi için önemli bir adım atılmış olur mu? ya da zamanda yolculuk olur mu? Teşekkürler...

Yorum Gönder

Yorum Yap