Kütle ve Ağırlık Nedir?

Genelde kafa karıştıran bu iki kavramın normalde birbirinden nasıl farklı olduğunu açıklayalım.

Bilimdeki en temel kavramlar olan kütle ve ağırlığın kavranması fizikte başlangıç açısından çok önemlidir. Genelde bunlar aynıymış gibi düşünülse de tamamen farklı ölçütlerdir. Kuvvet kavramının anlaşılması bu ikilinin arasındaki farkın anlaşılmasına yardımcı olur. Kuvvet ve Newton'un hareket kanunları hakkında temel bilgilere sahip olduğunuzu varsayarak anlatmak istiyorum.


Kütle ve Ağırlık Nasıl Farklıdır?

Eğer temel bilimler ya da fizik alanında başlangıç yapmak istiyorsanız ilk önce temel kavramlara hakim olmanız şarttır. Çok daha karmaşık olan diğer kavramları anlamak için temel fizik kavramlarının tanımını bilmemiz gerekir.

Kütle, bir cismin içerdiği atom ve moleküllerden oluşan toplam madde miktarıdır. Kütlesi olan bir cisim Kütle-çekim etkisinde kalır. Ölçü birimi kilogramdır. Aslında kütleleri sıfır olan ve kütle çekimden etkilenmeyen ışık fotonları hariç her cismin bir kütlesi vardır.


Kütlenin tanımını anladıktan sonra ağırlığın kütleden farkını anlamak daha da kolaylaşır.

Dünyamız büyük bir kütle yığınıdır. Bir cismi belli yükseklikten bıraktığımızda aşağıya düşmesinin sebebi dünyanın kütle çekim etkisi yaratmasındandır. Dünya bu yolla cisme bir kuvvet uygulayarak aşağı doğru çeker, işte ağırlık bu kuvvete eşittir.

Formülle açıklarasak,

Ağırlık = Kütle × Kütleçekim İvmesi


Bir cismin ağırlığı o cismin kütlesiyle bulunduğu noktadaki kütle çekim ivmesinin çarpımına eşittir. Bu formül, kütle ve ağırlık arasındaki ilişkiyi verir. Dünyanın kütle çekim ivmesi ortalama 9.8 m/s² ' dir. Ağırlık, kütleyle doğru orantılı olduğu gibi, kütle-çekim ivmesiyle de doğru orantılıdır. Yani kütle sabit olsa bile kütle-çekim ivmesi arttıkça ağırlık artar, azaldıkça ağırlık da azalır.

Küçük bir örnekle sonlandıralım. Kütleleri eşit iki cisimden birini dünyaya birini aya koyarsak, dünyanın kütle-çekim ivmesi ayınkinden yaklaşık 6 kat büyük olduğundan dünyadaki bu cismin ağırlığı aydakinden 6 kat büyük olur.


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

2 yorum :

Top Definitions dedi ki...

Aşağıdaki ifade doğru değil. Fotonlar önce kütlesiz olarak betimlenmiş olsa da Einstein onları daha sonra göreli kütle olarak tanımlamıştır. Hareket ederken yaydıkları enerji kütle doğurur, dolayısı ile ışık ve kütle çekiminden etkilenmez değil, etkilenir.

"Aslında kütleleri sıfır olan ve kütle çekimden etkilenmeyen ışık fotonları hariç her cismin bir kütlesi vardır."

serkan taşkın dedi ki...

Dikkat ederseniz bu başlıkta klasik fizik kapsamında anlatılıyor. Işık kütle çekimden etkilenir ama klasik fiziğe göre değil. Modern fizikte ise zaten kütle çekimi diye bir şey yoktur. Kütle uzayı büker sadece, bükülen uzaydan da elbette fotonlar da etkilenir. Işığın kütlesi konusunda yazdıklarınızı ise ilk defa sizden duyuyorum. Bir de bu yazılar tam olarak bana ait değil, çeviridir.

Yorum Gönder

Yorum Yap