Enerjinin Korunumu

"Evrenin en derin yasalarından biri olan enerjinin korunumu yasası her zaman geçerliliğini korur. Eğer bilmek isterseniz şimdiye kadar bilinen bütün fenomenleri yöneten bir yasadır. Bu yasanın kati biçimde şimdiye kadar bilinen hiçbir istisnası yoktur. Enerjinin korunumu olarak adlandırılan bir yasa. Enerji olarak isimlendirdiğimiz şeyin belirli bir miktarı olduğunu ve doğanın çeşitli değişimlerinde herhangi bir değişime uğramadığını söyler. Bu, çok soyut bir fikirdir çünkü bir matematik kanunu aksine, elimizde, bir şeyler olunca değişmeyen sayısal bir miktar olduğunu söyler. Herhangi bir mekanizmanın veya somut bir şeyin açıklaması değildir bu, sadece hesapladığımız bazı değerler vardır ve gözlemimizi bitirdiğimizde doğa muzipliğini yapar ve değeri tekrar hesaplar: Değer aynıdır!"  ---Richard Feynman (Nobel Fizik Ödülü Kazanmış Ünlü Fizikçi)

Yukarıdaki satırlarda, enerjinin korunumu kanunu kavramı yakın tarihin en ünlü fizikçilerden birisi olan Richard Feynman tarafından çok güzel bir biçimde ortaya konmuştur. Gerçekten enerji kavramını açıklamak oldukça basit bir şeydir. Enerji evrenin bütünleyici, yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır.


Evrende enerji dışında herhangi bir oluşum yoktur. Hayatımızın her kademesinde açıkça bulunur. Süpersonik jetlerde veya sadece hareket eden bir bisiklette bile bulunan enerji, her davranışımızda görülür.


Enerjinin Korunumu Kanunu Nedir?

Enerjinin çok sayıda kimyasal işlemi açıklamak için kabul görmesine neden olan Lord Kelvin, Rudolf Clausius ve Walter Nernst gibi efsanelerin tasarladıkları termodinamik kanunlar, 19. yy. da enerjiyle ilişkili çok sayıda teorinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ayrıca enerji, Rudolf Clausius entropi kanununu formülize ettiğinde matematiksel olarak kesinleşmişti de. Basit bir enerji korunumu kanunu tanımlaması, enerjinin ne yoktan yaratılabileceğini ne de yok edilebileceğini fakat bir formdan başka forma dönüşebileceğini söylemek olur. Bu, enerji korunumunun okullarda gördüğümüz belki de en basit tanımıdır.


İleri seviye fizikte enerji korunumu kanunlarını anlamak önemlidir çünkü diğer çok sayıda temel kanun tümüyle enerji korunumu kanunu tarafından yönetilir. En dikkate değer olanı modern teorik fiziğin temellerini oluşturan Noether Teoremi'dir. İleri fizik ışığında enerji korunumu kanununu tartışmak bu makalenin çapında mümkün değildir fakat korunum kanununun temel esası hep aynıdır. Sadece bir formdan başka forma dönüşen bir enerji vardır fakat asla yok olmaz. Mesela kütle çekim potansiyel enerjisi izole bir sistemde her zaman korunur.


Mekanik enerjinin korunumu kanunu da diğer enerji korunum kanunlarıyla benzer ana hatlara sahiptir. Kütle bile, Albert Einstein tarafından ileri sürülen kütle-enerji denklik teoremi ya da E = m c2 formülünde görüldüğü gibi enerji ile ilişkilendirilir.
Tasarladığımız sisteme bağlı olarak çok sayıda enerji korunumu denklemi vardır. Mekanik, termodinamik, relativistik mekanik, kendine has sistemlerin kinetik ve potansiyel enerjisini açıklamak için değişik şekillerde enerji denklemleri içerir. En genel enerji korunumu denklemi:

E = T + V   'dir.

Burada T = Kinetik Enerji, V = Potansiyel Enerji ve E = Sistemin Toplam Enerjisi    'dir.

Temelde enerjinin korunumu evrensel bir kanundur ve her yerde ve her zaman geçerlidir.


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

2 yorum :

Adsız dedi ki...

Emeginize saglik.sagolun .

Adsız dedi ki...

bunlarla ilgili 100 soru lazımmm banaa

Yorum Gönder

Yorum Yap