Beygir Gücü Nedir?

Basit deyişle, beygir gücü (horse power) terimi, belirli bir birim zaman süresinde tamamlanmış iş miktarı olarak tanımlanabilir.

Beygir gücü terimi genel olarak "saniyede 75 kilogram metre oranında yapılan iştir." şeklinde tanımlanır. Aslında Beygir Gücü'nün standart bir tanımı yoktur. Eskiden İngiliz Birim Sisteminde kullanılmış Güç birimidir. Bu birimin modern ve uluslararası (SI) birim sistemindeki karşılığı Watt'dır. Bugün kullanılmasa da geçmişte buhar makinalarının gücünü Atların gücüyle karşılaştırmak için uygulanmıştır.


Mekanik Beygir Gücü

Beygir gücü kelimesi James Watt tarafından bulunmuştur. Bu kelimenin arkasında küçük bir hikaye de vardır. Midilliler ve atlar, motorların icadından önce enerji üretimi için kullanılmaktaydı. James Watt kömür ocağına materyal taşımak için Midillilerin güç kullanımı üzerinde çalışmalar yaptı. Çeşitli deneyler ve hesaplamalardan sonra midillilerin saniyede 75 kg.m'lik iş yaptığını buldu.
Elektriksel Beygir Gücü

Çeşitli elektriksel aletlerin yaptığı güç ölçümü elektriksel beygir gücüne dayanır. Elektriksel beygir gücünün değeri saniyede 746 Watt'tır.

Bugün beygir gücü yerine Watt birimi kullanılmaktaysa da araba tutkunları ve kamyoncular hala beygir gücü dilini kullanırlar.


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorum Yap