Radar Nedir? Hayalet Uçak ve Radarlar

Hayalet hareket, tüm klasik dedektörlerden kurtulmayı başarmak anlamına gelir. Radarların buluşuyla görünmezlik teknolojisi bir dönem zorlaşmıştır. Artık radarlardan da kurtulan hayalet uçaklar vardır. Bunları anlamak için ilk önce radarları anlayalım.

RADAR, bugün her dilde ortak kullanılan bir terimdir. Hareket eden bir cismin hız kayıt tekniğini adlandırmak için kullanılır. RADAR terimi ismini İngilizce "Radio Detection And Ranging" (Radyo Dalgalarıyla Tespit ve Mesafe Ölçümü) cümlesindeki kelimelerin baş harflerinden alır. Bu terim, cisimlerin davranış, yön, uzunluk ve mesafelerini elektromanyetik enerjinin yansımasını kullanarak tespit eden elektronik teçhizata verilen addır.


Radarlarda kullanılan elektromagnetik enerjinin frekansı karanlıktan etkilenmeyecek ve havanın içine nüfuz edecek şekilde ayarlanır. Bu durum, radar sistemlerine mesafe, karanlık ya da hava koşulları dolayısıyla, çıplak gözle göremeyeceğimiz gemilerin, uçakların ve kara parçalarının konumlarını tespit etme imkanı verir. Radarların bugün çok yüksek karmaşıklıkta sistemlere sahip olması bu zamana kadar çok sayıda insanın ve devletin biriktirdiği geliştirme çalışmalarına dayanır. Radarların genel çalışma prensibi aslında çok uzun zamandır biliniyordu fakat etkili bir radar sistemi oluşturmak için çok sayıda elektronik buluş gerekliydi. Tarihte 2. Dünya Savaşı pratik bir radar oluşturmak için güçlü bir teşvik aracı oldu ve ilk versiyonları savaş başladıktan sonra oluşturuldu. Radar teknolojisi savaş yılları boyunca geliştirilmiştir. Tabi ki bugün çok daha küçük, çok daha etkili ve daha mükemmel radar sistemlerine sahibiz.


Modern radar sistemleri uçan cisimlerin erkenden keşfi ve yön, uzunluk, uzaklık ve cisimlerin hızları hakkında son derece kesin bilgiler sağlamak için kullanılmaktadır. Radarlar aynı zamanda füzeleri hedefe yönlendirmek ve silah teçhizatlarının açtıkları ateşi komuta etmek üzere kullanılır. Ayrıca radarların diğer tipleri uzak mesafe gözlemi ve navigasyon bilgisi için kullanılır.


Radarların kullandığı elektronik prensip, ses dalgasının yansıması prensibiyle çok benzerdir. Ses yansıtan bir cismin bulunduğu bölgede bağırırsak, sesimiz eko yapar ve yansımasını işitiriz. Bildiğimiz üzere havadaki ses hızı saniyede 340 metredir. Ekonun kulağımıza gelmesi için gereken süre, ses hızı bilindikten sonra mesafe olarak hesaplanabilir. Radarlar ise elektromagnetik enerji titreşimlerini genelde aynı yol ile kullanır. Radyo frekansı cisme iletilir ve cisimden geri yansır. Burada enerjinin küçük bir kısmı yansır ve radar sistemine geri döner. Bu geri dönen enerji radarlarda da, ses terminolojisindeki gibi eko olarak adlandırılır. Radar sistemi yansıtma yapan cismin yön ve uzaklığını analiz etmek için bu ekoyu kullanır.


Başarılı bir hayalet uçağın özel dizayn edilmiş olması ve radyo dalgalarını yansıtmayacak geometride olması gerekir. Fakat tek başına mekanik yapılardaki değişimler radyo dalgalarının tümünü emmekte başarılı olamaz. Bu eksik ancak özel bir kaplama malzemesiyle tamamlanabilir. Bu kaplama, radyo dalgası ulaşan yüzeye iletkenlik veren ve radyo dalgasını aynı frekansta diğer taraftan saçan kısmi iletken polimerler kullanılarak yapılır. Dolayısıyla bu polimerler enerjiyi ya yansıtmadan ya da enerjiyi emerek cisme radara karşı görünmezlik verir.


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorum Yap