Potansiyel Fark Nedir?

Elektriksel potansiyel fark, elektrik biliminin en temel kavramıdır. Bu basit kavramı analayan bir kişinin birçok modern elektronik bilimini anlaması daha da kolaylaşır. Çünkü tüm elektrik aygıtlardaki elektriksellik veya elektrik akımın nedeni potansiyel farktır.


Elektriksel Potansiyel Enerji

Basit fizik derslerinden bildiğimiz üzere yükler iki kısma ayrılır: Pozitif yükler ve negatif yükler. Pozitif ve negatif oluşlarına göre yükler birbirlerini iter ya da çekerler. Bu iki olay yükleri çevreleyen bir elektrik alan aracılığıyla gerçekleşir.


Bir elektrik alana konulmuş negatif bir yük düşünelim. Elektrik alan tarafından bu yüke çekici bir kuvvet uygulanır.Yükü, çekim yönüne zıt yönlerde harekete zorladığımızda, hareket ettirdiğimiz yükün elektrik potansiyel enerjisini arttırarak İŞ yapmış oluruz. Bu sebeple, yükün elektrik potansiyel enerjisi biz onu uzaklaştırdıkça artış gösterir. Elektrik potansiyel enerjisi, bir elektrik alan içindeki bir birimlik yükü belli bir konuma hareket ettirmek için gerekli olan enerjidir. Bu sebeple, elektrik alanı oluşturan kaynağa olan mesafeye bağlı olarak elektrik alandaki her nokta farklı bir elektrik potansiyele sahiptir.


Potansiyel Fark Nedir?

İki nokta arasındaki elektriksel potansiyel fark, bu iki nokta arasındaki bir yükün taşınması için gerekli olan enerjiyi tanımlar. Volt birimiyle ölçülür. Elektrik akımı yüksek elektrik potansiyele sahip bir noktadan düşük elektrik potansiyele sahip bir noktaya doğru akar. Akım, eşitliği sağlamak için farklı elektriksel potansiyellere sahip iki nokta arasında oluşur.

İki nokta arasında akım oluşurken, akımı sağlayan her yük bu iki nokta arasındaki potansiyellerin farkına eşit bir enerji kazanır. Pillerin iki ucu arasında da Volt cinsinden ifade edilen böyle bir potansiyel fark vardır. Bu iki kutup arasına bir bağlantı teli koyduğumuzda bu potansiyel fark yok olana ve yükler eşitlenene kadar akım gerçekleşir.


Potansiyel Fark Nasıl Hesaplanır?

Ohm Kanunu bu hesabı yapmak için kullanılır. İki nokta arasındaki voltajın değeri fiziksel özellikler sabit kaldığı sürece bu noktalar arasındaki akım değeriyle doğru orantılıdır.


Denklem şeklinde ifade edilirse,

V = I.R

V potansiyel farkı, I akımı, R ise orantı sabiti olan Direnci temsil eder. Buna göre bir devredeki yükü ve direnci bilirsek potansiyel farkını rahatça bulabiliriz. İki nokta arasındaki potansiyel farkı ölçen voltmetre gibi cihazlar da vardır. Bu aygıtlar akım üzerinden voltaj ölçümü yapar.


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

8 yorum :

Selçuk Çevik dedi ki...

yanlış konuya baktığımı farketmemi sağladınız saolun :d

Raşit Gökçe dedi ki...

Teşekkürler güzel bir makale, kafamda oluşan soru işaretlerini sildiniz :)

Adsız dedi ki...

açıklayıcı değil daha net olmalı

FİKRET KÖŞGER dedi ki...

biraz karışık görünüyor daha iyi olabilirdi

Adsız dedi ki...

Fazla karışık

Ömer Öztürk dedi ki...

Sınav sorusunda direnç yoktu ama bana potansiyel farkı soruyordu. Soruda info olarak sadece E vardı ne yapmalıyım

Yusuf Uzun dedi ki...

Potansiyel farka birim yük icin yapılan iştir diyebilirmiyiz ?

serkan taşkın dedi ki...

yusuf uzun diyebiliriz.

Yorum Gönder

Yorum Yap