Araba Motoru Nasıl Çalışır?

Hergün kullandığımız arabaların motorları nasıl çalışır ve aracı nasıl hareket ettirir düşündünüz mü? Hareket halindeyken biz farkında olmadan her dakika defalarca tekrar ettiği işlemler, aracı işleyen bir saat gibi kusursuz kılmaktadır. Mekanik ilkelere dayalı bu teknolojinin günlük hayatta böyle pratiğe dökülebilmesi insanlık için bulunmaz bir nimettir.


Araba Motoru'nun Temel Parçaları

Bujiler

Basit deyişle bujiler, motoru harekete geçiren otomatik parçalardır. Hava ve yakıt karışımının yanması için kıvılcım üretirler.


Pistonlar

Pistonlar silindir şeklinde olup silindirlerin içinde yukarı aşağı hareket eder. Pistonun ana görevi silindire gelen hava ve yakıt karışımını sıkıştırmaktır.


Piston Yüzükleri (Segmanlar)

Yakıt-hava karışımının yanma esnasında yağ deposuna karışmasını önleyen ve pistonun etrafında bulunan yüzüklere segman denir. Aynı zamanda yağ deposundaki yağın yanma odasına karışmasını engeller.


Subaplar (Valfler)

Motorda iki tip subap bulunur: Emme subabı ve egzoz subabı... Emme subabı uygun aralıklarla yakıtın yanma odasına gelmesi için açılır. Egzoz subabı ise yanmadan sonra boşaltıma izin verir.


Krank Mili

Pistonlar yukarı ve aşağı yönlerde hareket ederken krank mili, bağlı olduğu pistonların yukarı aşağı hareketine uygun şekilde dairesel olarak hareket eder.


Volan (Çark)

Volan krank milinin arka kısmında bulunur. Kontak açıldığında marş volana etki eder ve bu sayede motorun çalışması sağlanır.


Bağlama Çubuğu

Krank mili ile psiton arasındaki bağlantıyı sağlayan metal bir çubuktur. İki ucu birbirinden farklı olup, piston hareket ettiğinde açısı değişerek krank milini döndürür.Araba Motoru Mekanizması

Motorun bu parçalarına bakarak çalışma biçiminin zor olduğunu düşünmeyin. Motor, çok basit şekilde çalışır. Aslında otomobili hareket ettirmek üretilen gücü kullanmak için dört aşama mevcuttur. Dört zamanlı olarak bilinen bu dört aşama emme, sıkıştırma, güç ve egzozdur.


Emme zamanı, silindirdeki emme subabının hava ve yakıt karışımını sıkıştırma ve yakma için silindirden içeri alması ile başlar. Subap açıldığında piston, hava-yakıt karışımının yanma odasına gelmesi için boşluk oluşturma amacıyla aşağıya iner. İkinci safha olan sıkıştırma zamanı, emme ve ekzoz subapları tamamen kapandığında devreye girer. Bu sırada karışımı yakmak için piston yukarı doğru hareket eder. Üçüncü safha olan güç zamanı karışımın yanmasıyla başlar. Piston, karışımı sıkıştırarak yukarı geldiğinde bujiler kıvılcım çıkarır ve yakıtı ateşler. Bu durum güç yaratarak pistonun tekrar aşağıya inmesine sebep olur. Dördüncü safha olan egzoz zamanı da atık gazları silindirden atmak için egzoz subabının açılması olayıdır. Motorda güç üretmek için bu işlemler sürekli tekrar eder.

Basit anlamda motorun çalışma biçimi budur. Arabaya oturarak kontağı çevirip sürüşe başladığımız andan itibaren araca hareket sağlayan bu işlemler tekrar tekrar gerçekleşir.


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorum Yap