Görünmezlik Teknolojisi ve Deneyleri

Optik ve meta malzemeler üzerinde çalışan fizikçilerin görünmezlik pelerinini fantastik ve sihir olmaktan alıp bilim ve teknolojiye uyarlama çalışmaları sürmektedir.


Görünmezlik, fantazi ve bilim kurgu metinleri ve filmlerde oldukça uzun süredir işlenmektedir. Harry Potter, şeytan Lord Voldermort ile savaşmak için görünmezlik pelerini giyer. Star Trek serisinde uzay gemilerini görünmez kılan cihazlar kullanılır. Bunlardan birisi sihir ve büyüye diğeri bilim ve gelişmiş teknolojiye dayalı kurgulardır. Bir bilim kurgu yazarı olan Arthur C. Clarke bir yerde yüksek düzeyde teknolojinin sihirden ayırt edilemeyeceğini ifade eder. Ki gerçekten öyledir.

Optik fizikçileri ve mühendisler görünmezlik yolunda ilk deneme adımını uzun yıllar önce atmıştır.

Ordular, insan gözünün hiç göremeyeceği ve büyük oranda radarların da tespit edemeyeceği görünmez savaş uçaklarına sahiptir. Optik görünmezlik çok küçük laboratuar ölçeklerinde gittikçe daha başarılı şekilde elde edilmektedir. Fizikçiler küçük ölçekte görünmezlik için meta malzemeleri kullanır.


Meta Malzemeler - Negatif Kırılma İndisi

Meta malzemeler üzerinde çalışan fizikçi ve mühendisler meta malzemelerin tanımı hakkında tam olarak hemfikir değildir. 2007'de Metamateryal Dergisi'nin ilk baskısında yayımlanan bir makalede, Ari Sihvola metamateryallerin tanımını tartışmıştır. Çünkü metamateryaller yapay olarak geliştirilmiş olup, ne diğer yapay materyallerin ne de doğal materyallerin sahip olmadığı elektromagnetik özelliklere sahiptirler.

Işık bir ortamdan diğerine geçerken oluşacak kırılma ya da bükülme miktarı, kırılma indisi sayesinde belirlenir. Doğal malzemeler pozitif kırılma indisine sahiptir fakat meta malzemeler negatif kırılma indisine sahiptirler.


Meta malzemelerin bu sıradışı optik özelliği onların bazı türlerinde görünmezlik kabiliyeti oluşturmaktadır. Uygun şekilde dizayn edilmiş meta malzemeler yansıma ve gölge etkisini yok ederek bir çeşit görünmezlik örtüsü oluşturabilmektedir.


Mikrodalga Görünmezliği

Duke Üniversitesinde D. Schuring öncülüğündeki bir ekip 10 Kasım 2006'da mikrodalga frekansında ilk görünmezlik pelerinini rapor etti. Mikrodalga görünmezliği, cisimleri insan gözüne karşı olmasa da radarlara karşı görünmez kılmaktaydı.

Schuring'in ekibi bir meta malzeme örtüsü kullanarak küçük bir bakır silindiri 8.5 Ghz'lik mikrodalgalara karşı görünmez kıldı. Aynı zamanda meta malzemeden yapılmış bir görünmezlik örtüsü tasarımı için teorik bir bilgisayar hesabı gerçekleştirdi. Bilgisayar hesaplaması ve deneysel sonuçların uyumluluğu, benzer hesaplamalarla gelecekte mükemmel görünmezliğin elde edilebileceği konusunda umut vermiştir.

Ekibin görünmezlik örtüsünün etki alanı, kullanılan mikrodalgaların 3.5 mm'lik dalgaboyu ve bir kaç katı arasında sınırlıydı.


Optik Görünmezlik

Sonrasında Igor Smolyaninov öncülüğünde bir ekip 27 Mayıs 2009'da Physical Review Letters'ta optik görünmezlik örtüsü hakkında bir makale yayınladı. Bu görünmezlik örtüsü cisimleri radarlara ek olarak insan gözüne karşı da görünmez kılmaktaydı. 0.05 mm çapında altın bir telden kestikleri küçük bir parçayı (görünür ışığın dalga boyundan 100 kat büyüktür) görünmez kılan bir örtüydü. Bu çok önemli bir adımdı çünkü Smolyaninov'un ekibinin bu buluşu görünür ışığın dalga boyundan 100 kat daha büyük ölçektedir ve bir önceki buluşun ölçeğinden bir kaç kat daha büyüktür.

Optik fizikçileri ve mühendisler görünmezlik pelerinini/örtüsünü sihir ve fantazi olmaktan çıkarıp bilim ve yüksek teknoloji alanına sokmak için şu anki keşiflerin ölçeğini genişletmeye çalışmaktadır.


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorum Yap