Nano Teknoloji Nedir?


Nano teknoloji kelimesi, bu alanı bilmeyen kişiler tarafından ürkütücü bulunabilir. Bu bakımdan bu bilimsel alanın kısa bir açıklamasını yapmak faydalı olabilir.


Nano Teknoloji Nedir?

Öncelikle nano teknoloji terimi nano bilim teriminden ayrılmalıdır. Nano teknoloji, bilim insanlarının atomik ve atom altı boyutlu maddeyi işleyip, kullanmak için geliştirdikleri sayısız metodu içeren kapsayıcı bir terimdir. Nano bilim ise buradaki işleme ve kullanma için faydalanılacak teorik zemini ve özellikleri inceler.


Nano Teknoloji'nin Tarihi

Nano teknoloji ilk olarak 1959 yılında California Teknoloji Enstitüsü'nden fizikçi Richard Feynman'ın tek tek atomları kullanarak belli problemlerin gelecekte çözümlenebileceği fikrini öne sürmesiyle fizikçiler arasında tartışılmaya başlandı. 1980'lerde teknolojinin teorilere yetişmesi söz konusu oluncaya kadar bu alanda fiili deneyler yapılamamıştı. Nano teknoloji aslında 100 nanometreden küçük boyutlu madde parçacıklarının işlenmesine dayanır. Bir nanometre atomdan 8 yada 10 kat büyük bir boyuttadır. Daha büyük bir perspektifle açıklarsak insan saçının bir telinin ortalama kalınlığı 70 bin nanometredir.(Dikkat: Uzunluk değil kalınlık!)


Nano Teknoloji'nin Temelleri

Nano teknikçiler, nano yapılar olarak adlandırılan nano kumaşlar, nano tüpler ve nano parçacıkları oluşturmak için şekillendirdikleri bu çok küçük parçaları ölçmek ve görüntülemek için Atom Mikroskobu ve Tünelleme Mikroskoplarını kullanır. Nano teknoloji, evrendeki mikro boyutlu parçacıkları araştıran ve sonradan oluşturulmuş Parçacık Fiziğinden, bu küçük parçacıkları pratik amaçlar için kullanması açısıyla farklıdır.

Her ne kadar arkaplanındaki bilim karmaşık olsa da ve ortalama bir insanın tam olarak anlaması mümkün olmasa da nano teknolojiyi teorik bilimlerden ayıran şey farklı amaç ve hedeflere sahip olmasıdır. Nano teknoloji metallerin atomik yapılarını işleyerek, daha hafif metaller yapmak veya daha iyi yarı iletkenler ve mikroçipler üretmek için kullanılabilir. Kanserle mücadele dahil sayısız tıbbi uygulama nano teknoloji sayesinde vardır. Tenis raketleri ve diğer sportif donanımlar dahi karbon moleküllerinden oluşturulan hem güç hem de performansı arttırıcı nano tüpler kullanılarak üretilir.
Nano Teknoloji'nin Geleceği

Nano teknoloji daha bebeklik çağında olmasına rağmen neredeyse sınırsız bir potansiyele sahip olan geçerli bir bilimdir. Bilimciler DNA'nın yapısını daha iyi anlamak ve DNA zincirlerini düzenlemek için nano teknolojiyi kullanmaya başlamıştır. Muhtemelen ileride nano robotlar, cerrahi işlemler ve bölgesel hastalıkları tedavi etmek için insan vücudunun içinde kullanılabilecek.

Nano teknoloji, geleceğin önemli bilim dallarından olup hızlı bir şekilde de gelişimini sürdürmektedir.


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorum Yap